wyprawy wakacyjne

podróże dalekie i bliskie

Kalifornia

Najpierw miasta:

1. San Francisco

Uwielbiam to miasto. Położenie nad zatoką przepiękne, pełna uroku zabudowa, fantastyczna komunikacja, uśmiechnięci ludzie i wszechobecny luz. Co kilka kroków, wspinasz się na wyżej położne i ulice zaskakuje Cię oszałamiający widok. Poniżej kilka rekomendowanych przeze mnie spacerów.

Polecamy spacer wybrzeżem do końcowej stacji zabytkowego tramwaju linowego Powell-Hyde (bilet 7$ kupowany u motorniczego i przejazd w okolice Lombard Street, dalej przejście tą najbardziej krętą ulicą Ameryki. Następnie powrót na wybrzeże (kolejny spacer około mili) odwiedziny i obiad w Fisherman’s Wharf, Pier 39, gdzie mieszka spora kolonia lwów morskich . Ciąg dalszy wędrówki wzdłuż portu wiedzie do kolejnej wizytówki miasta- budynku portu. Z pomostu wychodzącego w zatokę są interesujące widoki na miasto i ogromny Bay Bridge.

Okolice Golden Gate Park: 

  • California Academy of Science ze wspaniałym akwarium, lasem deszczowym, żyjącym dachem i planetarium Morrisona https://www.calacademy.org
  • muzeum sztuki de Younga -bardzo charakterystyczny budynek, ciekawa kolekcja, 
  • ogród japoński z herbaciarnią najstarszy ogród japoński w USA. Został założony jako Japanese Village w 1894 na wystawę California Midwinter International Exposition, po której twórca pan Hagiwara został poproszony, by urządzić ogród na stałe. On i jego rodzina dbali o ogród aż do 1942 roku, kiedy po ataku na Pearl Harbour wraz ze 120 tys. innych Japończyków opuścili USA. Po wojnie nie otrzymali zgody na powrót. Ogród jest niewielki lecz przepiękny. Polecam też wypić filiżankę herbaty, jest ich spory wybór. Pita na tarasie z widokiem na ogród smakuje przednio.
pagoda Japanese Tee Garden
  • ogród botaniczny, konserwatorium kwiatów czy zagroda bizonów. Pamiętajcie, że park jest ogromny (1/5 większy niż nowojorski Central Park). Można go zwiedzać pieszo (dużo chodzenia), wypożyczonym rowerem czy segwayem.

Dzielnica Mission

Mission Dolores składa się ona z zabudowań dawnej misji z 1776 roku oraz bazyliki wzniesionej w 1918. Warto zajrzeć na dziedziniec i do kościoła. Nieopodal znajduje się Mission Dolores Park, skąd roztaczają się bardzo atrakcyjne widoki na miasto. W weekendy, gdy aura pozwala, można tam spotkać prawdziwe tłumy młodych ludzi wylegujących się na trawie, grających we frisbee i piknikujących. 

Mission Dolores

Tu krótka uwaga dotycząca przemieszczania się po mieście. SF ma fantastycznie działającą komunikację publiczną. Autobusy, tramwaje, metro i kolejka BART dojeżdżają praktycznie w każdy zakątek. Bilet na pojedynczą jazdę kosztuje u kierowcy 2,75$ a za pomocą aplikacji 2,5 $ i jest ważny przez półtorej godziny. Są też bilety dzienne, trzydniowe i dłuższe. Tu znajdziecie szczegóły taryf: https://www.sfmta.com/getting-around/muni/fares 

2. Monterey

Na południe od San Francisco, nad zatoką Monterey leży urocze miasto o tej samej nazwie. Skala miasta i jego atmosfera braku pośpiechu powoduje, że bardzo łatwo można się tam zrelaksować.

Cannery Row

Spacer starą ulicą Cannery Row, wśród restauracyjek, galerii i sklepików mieszczących się w dawnych przetwórniach sardynek można zakończyć w jednym z największych na świecie oceanarium Monterey Bay Aquarium. Jest przeogromne, żyje w nim 35 tys zwierząt w ponad 8,5 milionów litrów wody morskiej. Na mnie największe wrażenie zrobił las alg oraz część poświęcona konikom morskim. Szczegóły dotyczące odwiedzin znajdziecie na stronie akwarium https://www.montereybayaquarium.org

Old Fisherman’s Warf

Pier wychodzący w zatokę, przy którym przycupnęły restauracje rybne i z owocami morza, firmy oferujące rejsy z obserwacją wielorybów, sklepiki z pamiątkami i charter łodzi. Fajnie tu zajrzeć, gdy pogoda paskudna lub, gdy zachód słońca blisko 🙂 To tu zjadłam najlepszy Clam Chowder w życiu.

17 Miles Drive

Niezwykle widokowa droga począwszy od Pacific Grove Gate biegnie wybrzeżem, wśród oszałamiająco pięknych widoków, przez Pebble Beach aż po Carmel By the See. Wije się przez bardzo ekskluzywne pole golfowe, wśród luksusowych domów na klifach, cyprysowych zagajników. Przejazd jest płatny i wynosi 10,50 $/ samochód. Szczegóły: https://www.pebblebeach.com/17-mile-drive/

3. LA

Kolejnym miastem miało być Los Angeles, ale ja go nie lubię, więc z czystym sumieniem nie mogę rekomendować. Wrzucam zatem tylko kilka zdjęć.

Z LA szybko uciekliśmy na nocleg do Anaheim i nie chodziło nam o Disneyland 🙂 Zwiedziliśmy niezwykły kościół- Cristal Cathedral. To monumentalna post modernistyczna budowla. Na jej wzniesienie zużyto 10 000 szyb a mieści się w niej 2900 osób. W 2011 r. została sprzedana za 57,4 mln dolarów rzymskokatolickiej diecezji Orange. Gdy tam byliśmy mieścił się w niej protestancki kościół, z którego msze transmitowane były na cały świat (poza Polską, w co nie mogła uwierzyć jedna z pracownic i sprawdziła w wielkiej książce).

wnętrze katedry z ogromnymi organami i fontanną

Kolejnym miastem nieopodal jest Santa Barbara- ładne, zadbane i czyste a do tego ma fajną plażę.

Point Reyes National Shore

Półwysep położony nieco ponad 35 mil na północ od Golden Gate Bridge czaruje swym surowym pięknem. Wybrzeże północnej Kaliforni to poszarpane skały, groźnie huczący Pacyfik, mocny wiatr szarpiący ubranie i niezłomne cyprysy- jedyne drzewa, które są w stanie rosnąć smagane słonym sprejem, jaki niesie pacyficzny wicher.

Z klifu, koło latarni w odpowiednim czasie można obserwować wieloryby! Wale szare migrują wzdłuż wybrzeża Pacyfiku między Alaską a Baja California. Obserwacja tych wspaniałych ssaków jest możliwa między drugą połowa grudnia a końcem stycznia, gdy płyną na południe oraz w marcu, gdy wracają. Byliśmy tam w październiku, niestety nie dopłynęły:(

Miłośnicy ptaków też mogą tam ciekawie i owocnie spędzić czas. Awifauna zamieszkująca lub odwiedzająca ten fragment wybrzeża liczy 490 gatunków. https://www.nps.gov/pore/planyourvisit/wildlife_viewing_birds.htm

%d blogerów lubi to: